facebook
rosyjski wloski francuski niemiecki hiszpanski angielski mapa mail index index top

JĘZYK NIEMIECKI

Jest językiem należącym do rodziny języków germańskich.

Standardowy język niemiecki nazywany po niemiecku jako Hochdeutsch ma swoje podstawy w Biblii Marcina Lutra.
W skład języków niemieckich wchodzą: alemański (Szwajcaria, Alzacja, Szwabia), bawarski (Bawaria, Austria), górnofrankijski (Frankonia, Hesja, Palatynat, Lotaryngia, Luksemburg, środkowogórnoniemiecki (w tym Hochdeutsch) oraz gwary z obszaru Górnej Saksonii, Turyngii, Anhaltu, południowej Brandenburgii oraz ze Śląska oraz dolnoniemiecki (Dolna Saksonia, Meklemburgia, północna Brandenburgia, Pomorze). Różnice pomiędzy niektórymi dialektami są tak duże, że wzajemne zrozumienie nastręcza wiele trudności. Języki niemieckie wpłynęły znacząco na rozwój innych języków, takim przykładem jest choćby język jidysz.

Alfabet niemiecki jest odmianą alfabetu łacińskiego i składa się z 30 liter. Oprócz 26 liter klasycznych zawiera także przegłosy ä, ö i ü (tzw. Umlaut) oraz ß (tzw. Es-Zett lub scharfes S). Przy braku odpowiednich czcionek powinny one być zastępowane odpowiednimi dwuznakami, i tak są to odpowiednio: ä = ae, ö = oe, ü = ue, ß = ss.

Gramatyka języka niemieckiego jest dosyć trudna dla Polaków. Występuje tutaj wiele zjawisk gramatycznych, które nie istnieją w języku polskim: rodzajniki, czasowniki złożone, tryb przypuszczający itp.

Językiem niemieckim posługuje się dziś ponad 100 milionów ludzi na całym świecie. Używa się go nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii, Szwajcarii (gdzie jest również językiem urzędowym) oraz w Lichtenstein, północnych Włoszech, części Belgii, a także Luxemburgu.

Język niemiecki odgrywa znaczącą rolę na scenie politycznej i gospodarczej. Jest trzecim najczęściej nauczanym językiem obcym na całym świecie, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi. Jest też drugim najbardziej znanym językiem obcym w UE. Jest jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej i jednym z trzech języków roboczych Komisji Europejskiej (obok francuskiego i angielskiego).

Zapisy na kurs

Miedziowe Centrum
Kształcenia Kadr

Szkoła Języków Obcych
Lubin, ul. Odrodzenia 21, p. 104
tel. 724 555 552 lub 887 380 070
e-mail: jezyki@mckk.com.pl